LCD و تلویزیون‌های پلاسما

راهنمای خرید تلویزیون معمولاً گشت زدن در فروشگاههای لوازم صوتی و تصویری برای خرید یک تلویز...
Read More

راهنمای خرید تلویزیون
معمولاً گشت زدن در فروشگاههای لوازم صوتی و تصویری برای خرید یک تلویزیون جدید، کاری است که منجر به سردرگمی خیلی از افراد می شود و حتی ممکن است بدون انجام خرید، فروشگاه را ترک نمایند. همین چند وقت پیش بود که من و خانواده ام برای خرید تلویزیونی که مطابق با نیاز و بودجه ما باشد دچار مشکل شده بودیم، چراکه این روزها، انواع گوناگونی از تلویزیون ها با تکنولوژی های متفاوت در بازار وجود دارند و برای یک خرید خوب بایستی بدانید که دقیقاً بدنبال تلویزیونی با چه اندازه ای میگردید وهمچنین چقدر پول برای آن کنار گذاشته اید.

یک پس زمینه از تکنولوژی ها...
ال سی دی (LCD) حروف اختصاری کلمات Liquid Crystal Display (صفحه نمایش کریستال مایع) است که در واقع یک صفحه نمایشی است از جنس کریستال که جلوی یک منبع نور قرارگرفته است. وقتی که ولتاژی به این کریستال ها می رسد منجر می شود به اینکه کریستال اجازه عبور نور را از میان فیلترهای رنگی بدهد. این جریان باعث می شود که پیکسلهای جفت شده در کنار هم کل تصویر را بر روی صفحه نمایش یا تلویزیون، نمایش دهند.

پلاسما از میلیون ها سلول حاوی گاز مورد نیاز جهت روشن کردن صفحه نمایش در هنگام شارژ شدن می باشد. هر پیکسل از تلویزیون پلاسما مشتمل بر 3 پیکسل کوچکتر است، یکی برای رنگ قرمز، یکی برای سبز و یکی برای آبی، وقتی که گاز در این پیکسل های کوچکتر توسط جریان الکتریسیته شارژ می شود، پلاسما از خود نور متصاعد می کند این اتفاق برای تمام پیکسلهای تلویزیون شما رخ می دهد و رنگ های کنار هم تصویر را تشکیل می دهند.

دی ال پی (DLP) درواقع تکنولوژی پیچیده ای مرکب از سه نوع تلویزیون مختلف را در بردارد. تراشه یک دی ال پی شامل میلیون ها آینه کوچک (به ازای هر پیکسل) است که به نسبت اندازه یک هسته خرما در کف دستان شما کوچک شده است با نوسان یک آینه در مقابل منبع نور می توان خاموش و روشن شدن یک حالت را در آن کنترل نمود. از آنجایی که هر آینه توانایی هزاران بار خاموش و روشن شدن در هر ثانیه را دارد، این تراشه قابلیت نمایش تصاوری متحرکی با یرعت بسیار بالا را دارا می باشد. لامپ حبابی هم قبل از آن، از پشت فیلتر رنگی به آینه نور می تاباند. این فیلتر نیز شامل چرخی از رنگهای قرمز، سبز و آبی است که برای ایجاد تصویری تمام رنگی لازم است.

پیمایش اینترلیس در مقایسه با پیمایش پراگرسیو برای ساده تر بیان کردن این موضوع باید بگویم که عمل اینترلیس باعث می شود که کیفیت تصویر بدون مصرف پهنای باند بیشتر بهبود یابد. این عمل با رسم خطوط فرد تصویر و سپس خطوط زوج در تلویزیون صورت می پذیرد. این روش، روش معمول مورد استفاده در ایستگاه های تلویزیونی سراسری است. پیمایش پراگرسیو باعث دست یافتن به کیفیت بالاتر و نمایش فریم ها با سرعت بالاتر به ازای مصرف پهنای باند بیشتر می شود که اغلب برای ایستگاههای تلویزیون سراسری امکان پذیر نیست. پیمایش پراگرسیو به صورت هر خط را بعد از خط دیگر رسم می کند.

ال سی دی
درحالی که تکنولوژی صفحات نمایش ال سی دی به سرعت در حال گسترش است، شما برای پیدا کردن انواع مختلف آن از برندهای گوناگون نیاز به صرف وقت زیادی ندارید. همچنین اندازه این تلویزیون ها نیز بدلیل محدودیت تکنولوژی ال سی دی نمی تواند بسیار بزرگ باشد که البته به نظر نمی آید که این محدودیت زیاد به طول انجامد. درحال حاضر سایز این تلویزیون ها از 7 تا 65 اینچ متغیر است. اندازه های کوچک برای بودجه های کم، مقرون به صرفه هستند زیرا که به تعداد انبوه برای مصارف مختلف از تلویزیون گرفته تا صفحات نمایش کامپیوتر تولید می شوند. در صورتیکه میخواهید به سراغ LCD های بزرگتر بروید باید بدانید که ال سی دی های از 50 اینچ بزرگتر کمی گرانتر از رقیبان پلاسما و دی ال پی پای شما درمی آید. از آنجایی که تصویر در ال سی دی توسط منبع مسطحی تولید می گردد، عمق و ضخامت آنها خیلی کمتر از تلویزیون های معمولی می باشد و برای نصب بر روی دیوار مناسب هستند. خبر خوب دیگر این است که با ساخت مدلها و ابعاد گوناگون ال سی دی ها، روز به روز قیمت های آنها مناسب تر می شود. قیمت مناسب آنها را به گزینه خوبی برای مشتریان خانگی که بودجه کافی برای تهیه یک سیستم سینمای خانگی بزرگ ندارند تبدیل کرده است. به خاطر طراحی خاص Panel های LCD نیازی نیست که در مورد زمان از بین رفتن و سوختن آن نگران باشیم، ما بعداً در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد. ما در گذشته LCD هایی را میدیدیم که بدلیل آهسته بودن حرکت تصاویر در آنها، وجود هاله در تصویر مشکل ایجاد می کرد. ولی اکنون نیازی نیست که در این مورد نگران باشیم.

خریداران LCD اغلب از اینکه از بین مدلهایی انتخاب خود را انجام می دهند که پنل آنها نور را منعکس نمی کنند راضی هستند. در صورتیکه در تلویزین های پلاسما گاز از میان دو شیشه منعکس کننده نور باید عبور کند. بسته به اتاقی که تلویزیون پلاسما در آن قرارداده می شود ممکن است که انعکاس نور در صفحه آن شما را مجبور به جابجایی چیدمان اتاقتان کند.

البته این مشکل نمی تواند دلیل کافی برای صرف نظر کردن از پلاسما و خرید ال سی دی باشد. مشکلی که ال سی دی ها با پیشرفت تکنولوژی روز به روز در حال غلبه کردن بر آن هستند، زاویه دید آنهاست که در مقایسه با پلاسما و DLP معمولاً کمتر است. پلاسما زاویه دیدی برابر با 180 درجه دارد. در صورتی که ال سی دی های امروزی زاویه دید برابر با حداکثر 175 درجه دارند. از آنجایی که طراحی اولیه صفحات نمایش ال سی دی برای یک کاربر بوده است، مانند صفحه مانیتور کامپیوتر، این زاویه دید که در آن می توان تمام رنگ ها را به وضوح تشخیص داد واقعاً بالا است. البته پلاسما از تمام زوایا دید و نور مساوی دارد. دلیل ضعف ال سی دی در نمایش رنگ ها در زوایای مختلف نوری است که از پشت صفحه به آن می تابد تا تصویر را قابل نمایش کند این نور همواره وجود دارد حتی وقتی که قسمتی از تصویر باید سیاه باشد مقداری نور از پشت صفحه به آن می تابد و باعث می شود که آن پیکسل ها بطور کامل سیاه نباشد. بسته به کیفیت تلویزیون شما و زاویه دید شما ممکن است بعضی اوقات رنگ مشکی در تصویر کمی روشن تر از آنچه باشد که انتظار داریم. البته در نظر داشته باشید که این مشکل معمولاً در تلویزیون های ارزانتر وجود دارد. بهتر است که اهمیت این مورد را قبل از خرج کردن پولتان در نظر بگیرید.

پلاسما
انتخاب دیگری که شما در تحقیقتان برای خرید یک تلویزیون جدید خواهید داشت تلویزیون های پلاسما است. این تلویزیون ها نمی توانند به اندازه تلویزیون های ال سی دی کوچک باشند ولی به نازکی ال سی دی ها هستند و به آسانی بر روی دیوار قابل نصب می باشند. برای تلویزیون های با سایز بزرگ، پلاسماها یکی از دو انتخاب ارزان شما هستند. DLP ها انتخاب دیگری می باشند که بعدا در مورد آنها صحبت خواهیم کرد. همچنین پلاسماها، همیشه کیفیتی برابر با کیفیت ال سی دی های گران قیمت هم اندازه خود ندارند. بیشتر تلویزیون های پلاسما کیفیت برابر با 1080p دارند.

از آنجایی که نوردهی در پلاسما ها در اثر واکنش های شیمیایی در هر پیکسل بوجود می آید و نیازی به نور پس زمینه ندارد، نسبت به ال سی دی ها رنگ مسکی واضح تری را ایجاد می کند. این نکته در ایجاد زاویه بدون دید در LCD ها قابل تامل است. همچنین برتری خوبی برای پلاسماها نسبت به LCD ها در اتاق هایی با نور کم است.
به طور معمول LCD ها در سایز 42 اینچ یا بیشتر ساخته می شوند. بنابراین شما نمی توانید برای خرید یک پلاسمای ارزان یا کوچک از منزلتان خارج شوید. قبل از خرید پلاسمای جدید به خاطر داشته باشید که خیلی از مردم نمی دانند که یک فرصت زمانی برای سوختن پلاسمای خود دارند. برای صد ساعت اول کار تلویزیون، شما باید وضوح آن را کاهش دهید چرا که ممکن است باعث تشکیل تصویر حک شده دائمی بر روی صفحه شما گردد. در این زمان ممکن است شما با تنظیم تصویر در حالت واید اسکرین و تغییر اندازه تصویر به نسبت 4:3 نوارهای بالایی و پایینی را از این سوختگی نجات دهید. بعد از 100 ساعت اول کارکرد تلویزیون، حساسیت آن کاهش یافته و امکان این سوختگی خیلی کمتر است. برای جلوگیری از این احتمال نرم افزارهایی وجود دارد که می توانید از طریق کامپیوتر بر روی پلاسمای خود اجرا نمایید.

DLP
سومین انتخاب مهم شما تلویزیون های LDP است. متد پروجکشن در این تلویزیون ها استفاده شده است که در سایزهای یکسان، آنها را کمی ضخیم تر از پلاسماها یا ال سی دی ها کرده است و به همین علت قابلیت نصب بر روی دیوار را نخواهند داشت. همچنین به پایه ای نیاز دارند که با قرارگیری بر روی آن در زاویه دید مناسب قرارگیرند. داشتن قیمت مناسب نسبت به سایز صفحه این تلویزیون ها را در میان مردم رواج داده است. یک تلویزیون DLP اغلب ارزانتر از رقیب پلاسمای هم اندازه خود است. مانند پلاسماها، DLP ها را نیز فقط در سایزهای بزرگ (معمولاً بزرگتر از 42 اینچ) خواهید یافت. همچنین بازهم مانند پلاسما، در پنل تلویزیون های DLP هم نور پس زمینه وجود ندارد که این امر باعث می شود که رنگ مشکی بهتری را نسبت به LCD ها به نمایش بگذارند. قیمت مناسب آنها هم در نهایت منجر به بیشتر شدن تعدادانتخاب های شما خواهد شد. رشد تکنولوژی این نوع تلویزیون ها هم به مرور باعث برطرف شدن مشکلات روبروی آنها می شود. "اثر رنگین کمانی" یکی از مشکلاتی است که ممکن است با آن در این نوع تلویزیون بربخورید. از آنجایی که در یک زمان، تنها یک رنگ از میان چرخ رنگی نمایش داده می شود، اگر شما چشمان خود را بر روی یک تصویر بچرخانید یا اینکه یک لحظه به جای دیگری نگاه کنید و سریعا به تلویزیون برگردانید، پدیده ای شبیه جدا شدن رنگ ها را احساس خواهید کرد. این مشکل در تلویزیون های جدید با جایگزینی نور پس زمینه LED بجای حباب های قدیمی و چرخهای رنگی بهبود داده شده است. این موضوع علاوه بر حل این مشکل باعث کاهش قیمت این تلویزیون شده است و همچنین از آنجایی که این قطعه مکانیکی می باشد و بیشتر دچار خرابی می شود، جایگزینی آن عمر دستگاه را بیشتر می کنید. برخلاف DLP های قدیمی که برای رسیدن به کیفیت 1080p از تکنولوژی " Wobulation" استفاده می کردند، طراحی جدید بطور طبیعی کیفیت 1080p را درخود دارند و از استفاده از آینه های "دوکاره" بی نیاز هستند.

اتصال
در پایان ممکن است که بخواهید انتخاب های موجود در تلویزیون مورد نظر خود را برای اتصال به دیگر دستگاه ها بررسی کنید. اکثر تلویزیون های جدید، از HDMI برای مدیریت بهتر اتصال با دیگر دستگاهها استفاده می کنند. HDMI یک سیگنال صوتی و تصویری کاملاً دیجیتال است که تنها از طریق یک کابل عبور می کند. دیجیتال بودن این سیگنال اجازه پشتیبانی از تصاویر با کیفیت بالا تا 1080p را می دهد و آنرا به بهترین تجربه شما از تماشا کردن تصویر در سیستم سینمای خانگی بدل می کند. با این اوصاف آیا نیاز به اتصال کامپیوتر خود هم به آن دارید؟ برخی کاربران دوست دارند که سینمای خانگی آنها کاملا با سیستم کامپیوترشان یکپارچه عمل کند. در این صورت حتماً به نوع اتصال تلویزیون به کامپیوتر توجه کنید و مطمئن شوید که کامپیوتر شما هم آنرا پشتیبانی کند (بطور معمول اتصال آنالوگ VGA یا دیجیتال DVI). جهت دستگاههای قدیمی تر هم، ممکن است که نیاز باشد که از داشتن امکان پشتیبانی تلویزیون از اتصال های معمولی و ورودی های صوتی و تصویری RCA اطمینان حاصل کنید چرا که خیلی از وسایل نظیر دوربین های دیجیتال هنوز هم از این نوع اتصالات استفاده می کنند. S-Video چطور؟ ورودی Component؟ ورودی کارت های فلش؟ نیازهای شما برای اینگونه اتصالات بستگی به دستگاههایی دارد که شما قصد اتصال آنها را، امروز یا در آینده نزدیک، به سینمای خانگی خود دارید.

سخن نهایی
خرید تلویزیون های خانگی می تواند کمی ترسناک باشد. برای آسان کردن این کار در این راهنما، من سعی کردم یک نمای کلی از چیزهایی را که شما نیاز دارید در این زمینه بدانید برایتان شرح دهم. در هر صورت در این زمان فقط توانستم بطور کلی و بدون وارد شدن در جزئیات و نوشتن یک رمان موضوعات مرتبط را بیان کنم. امروز با استفاده از دانش جدید خودتان، قادر خواهید بود که تلویزیونی را که با نیازهای شما مطابقت داشته باشد پیدا کنید. من به شما پیشنهاد می کنم که پس از اینکه یکی از آنها را مطابق با نیازهای خود یافتید، قبل از خرید آن، بازهم در مورد آن مدل تحقیق نمایید و اگر توانستید در یک فروشگاه، مدلهای آن را از نزدیک آزمایش کنید.

نویسنده: Steve Blackweel
مترجم: سروش
سایت: dreamwarecomputers.com

بستن

پرسش در انجمن

Ask a question

Narrow Search(13 matches)

Click to add filters

  • Price
You have to select between 2 and 5 items for comparison.
Showing 1-13 of 13