پخش‌کننده های قابل حمل و پخش کننده های MP3

راهنمای خرید پخش‌کننده MP3 امروزه انواع مختلفی از پخش‌کننده های MP3 از برندهای مختلف عرضه...
Read More

راهنمای خرید پخش‌کننده MP3

امروزه انواع مختلفی از پخش‌کننده های MP3 از برندهای مختلف عرضه می شود.
این راهنما به شما کمک نشان می دهد که در هنگام خرید پخش‌کننده MP3سه چیز را بایستی در نظر داشته باشید.

نوع حافظه
نوع حافظه اولین چیزی است که بایستی در هنگام خرید به آن توجه داشته باشید برای خریدار این مسئله خیلی مهم است و باید بداند که چگونه می خواهد از دستگاه استفاده کند و چقدر حافظه نیاز دارد. برای دو نوع حافظه موجود فلش و دیسک سختدو عامل طول عمر و قیمت قابل بررسی می باشند.

طول عمر
حافظه فلش شبیه یک زیرتراشه کوچک است. این نوع حافظه ها اجزاء متحرکی ندارند و به همین دلیل طول عمر بالایی دارند که این خاصیت آنها را برای افراد فعال و پرتحرک، مناسب ساخته است.

از سوی دیگر افراد حافظه های مبتنی بر دیسک سخت از آنجایی که دارای قطعات متحرک هستند، بیشتر مستعد خرابی می باشند. این دیسک ها در اندازه های مختلف عرضه می شوند ولی همگی از اجزای مشابهی ساخته شده اند: یک دیسک چرخنده به همراه یک بازو برای خواندن دیتا. به هر حال شما اجازه دارید که با این دیسک ها هم بدوید یا ورزش کنید و شاید هم مشکلی برای آن پیش نیاید ولی همیشه در مقابل فلش های بدون ریسک، ریسک کمی برای خرابی آن وجود دارد. همچنین در نظر داشته باشید که درصورت زمین خوردن دیسک سخت آسیب خواهد دید.

هزینه:
حافظه های فلش عمر بیشتری دارند اما گرانتر هستند و تقریباً با یک هارد دیسک با ظرفیت مشابه قیمتی دو برابر دارد علاوه بر این در میزان ظرفیت هم محدودیت که این امر ممکن است در صورت نیاز شما به تماشای ویدیو یا تعداد زیادی آلبوم صوتی با مشکل مواجه شوید. در این صورت اگر تکان خوردن آن زیاد برای شما مسئله نیست، می توانیدبه سمت پخش کننده های دارای دیسک سخت بروید. چراکه با ظرفیت بالای خود برای کسانی که میل دارند تمام آلبوم های خود را همیشه همراه داشته باشند، راضی کننده است.

سیستم عامل
سیستم عاملی هم که شما استفاده می کنید، اعم از ویندوز، مک، یا لینوکس، روی پخش کننده ای که می خریدتاثیر گذار است. وقتی صحبت از سازگاری با سیستم عامل پیش می آید، در واقع دلیل آن پروتکل انتقال داده های مورد استفاده در آنهاست و به زبان عامیانه، زبانی است که پخش‌کننده شما با آن در هنگام تبادل فایلها با کامپیوتر شما ارتباط برقرار می کند. اگر شما از ویندوز استفاده می کنید، تقریباً تمام پخش‌کننده های MP3 با آن سازگار هستند. اما کاربران لینوکس و مک بایستی کمی بیشتر در هنگام خرید مراقب این موضوع باشند.

MSC یا "Mass Storage Class" در واقع پروتکلی است که بطور مجازی با تمام سیستم های عامل مدرن کار می کند و برای شما مطمئن تر است. MSC شبیه یک درایو کوچکی که شما آن را در شکاف USB قرار می دهید، کار می کند و یک حرف به درایوهای موجودتان اضافه می کند. فایل های موسیقی را می توانید بصورت درگ اند دراپ درون درایو جدیدتان بفرستید. همانطور که مستندات و تصاویرتان را کپی می کنید.


MTP مخفف Media Transfer Protocol یا پروتکل تبادل فایلهای چند رسانه ای، استانداردی است برای دستگاه های MP3 و PMP. معمولاً MTP برای سیستم های ویندوز مناسب تر است. بهر حال MTP در نسخه های جدید لینوکس آبونتو نیز بطور کامل پشتیبانی می شود. اگر شما کاربر Mac هستید، برخی نسخه های MTP برای آن وجود دارد ولی به کاربران مک، توصیه می شود که از MTP اجتناب کنند.

مالکیت تعداد معدودی از تولیدکنندگان، پروتکل های مخصوص خودشان را به کاربران ارائه می دهند. هرچند که تعداد آنها اندک است ولی می توان دو نوع معروف تر آنها را از تولیدکنندگان دو سیستم عامل نام برد. اپل (iPod) و مایکروسافت (Zune). هر کدام از این پخش‌کننده ها مالک پروتکل خاص خود هستند و برای کار با آنها به نرم افزاری که همراه آنها ارائه می شود نیاز خواهید داشت. نقطه ضعف این سیستم های بسته این است که انتخاب های شما محدود به یک پخش‌کننده می شود. "آی پاد" و "زون" می توانند اکثر فرمت ها را پخش نمایند ولی ممکن است بازهم برای برخی کاربران سختگیر و دست و پا گیر باشد. در عین حال نقطه قوت آنها هم ساخت یک سیستم بسته است که رضایت افراد تازه کار و راحتی کار با آن را به همراه دارد.

موسیقی ها را از کجا گیر بیاورید؟
یک پخش‌کننده موسیقی چیز غیرقابل استفاده ای خواهد بود، اگر موزیکی برای آن نداشته باشید. در این بخش نگاهی خواهیم انداخت به مکانهایی که می توانید موزیک ها و مباحث مربوط به DRMed را بدست آورید.

رایت کردن موزیک های خودتان
رایت یک CD در واقع همان ضبط و استخراج یک CD و فشرده نمودن آن به یکی از فرمت های دیجیتال است. این روش بهترین روش بدست آوردن موزیک های لازم برای پخش‌کننده شماست. شاید شما کوهی از CD ها را در اطاف خود جمع کرده باشید. از همان جا می توانید فایلهای مورد نظرتان را به آسانی تهیه کنید. هر نرم افزار پخش‌کننده موسیقی اجازه ریپ نمودن آلبوم های شما را به سادگی وارد نمودن CD در کامپیوترتان می دهد. البته روش کار با هرکدام کمی متفاوت با دیگری است و شما می توانید از راهنمای آن کمک بگیرید. البته تنظیماتی هم وجود دارد که برخی اوقات شاید لازم باشد که پیش فرض ها را کمی تغییر دهید. مطمئن شوید که فرمت خروجی بر روی MP3 تنظیم شده باشد و همچنین 320kbps. مطمئن شوید که بیشترین سازگاری و بهترین کیفیت را داشته باشد. این کار کمک می کند که حتی در صورت ارتقای پخش‌کننده MP3، نیازی به ریپ نمودن مجدد CD ها نداشته باشید چرا که تمام پخش‌کننده های MP3 آنرا پشتیبانی می کنند.

خرید و دانلود مستقیم در اینجا بایستی مواظب مشکلات احتمالی با DRM باشید. DRM یک سرویس محافظ است که محتویات شما را در یک دستگاه مشخص، قفل می کند. این امر در کوتاه مدت مشکلی ایجاد نخواهد کرد ولی وقتی که قصد ارتقا و تعویض دستگاه خود را داشته باشید (یا حتی ارتقای کامپیوترتان)، محتویات خریداری شده قابل انتقال نخواهند بود و بسیاری از آلبوم ها و هزینه های صرف شده را از دست خواهید داد. بهتر است که از دانلودهای DRM استفاده نکنید و به سمت محتویات بدون DRM مانند آمازون، eMusic، آی تونز، و فروشگاه زون، بروید.

عضو شدن برای موزیک ها
همانطور که گفتیم، برخی اوقات پیش می آید که دسترسی به موزیک های DRM، راحت تر است. برخی از فروشگاه های موسیقی مانند Rhapsody، Napster و Zune، سرویس های ماهیانه ای ارائه می دهند و در ازای پرداخت مبلغی برای یک ماه، هرچه بخواهید می توانید دانلود نمایید. این روش برای شیفته های موسیقی مناسب است. ولی در نظر داشته باشید که در هر حال، مالکیت این موسیقی ها با شما نیست و شما آنها را اجاره کرده اید. وقتی که مبلغ ماهیانه را پرداخت نکنید، موسیقی دیگر قابل پخش نخواهد بود. اگر با این قضیه مشکلی ندارید، برای استفاده از این سایت ها بایستی پخش‌کننده ای بخرید که با پروتکل MTP یا Zune سازگار باشد. در حال حاضر اپل چنین سرویسی را برای iPod ارائه نمی دهد.


فهم این سه حالت در مورد پخش‌کننده های MP3 برخی مشکلات احتمالی را که ممکن است برای تازه کاران اتفاق بیفتد، روشن می کند. بقیه کار برمی گردد به نیازهای شخصی افراد. تستفریکس یک مجموعه جالب از ابزارهای تحقیقاتی و اطلاعاتی در مورد پخش‌کننده های موسیقی ارزیابی هایی را از anythingbutipod.com

جمع آوری کرده است.

نوشته شده برای تستفریکس توسط: گرام اسکی
مترجم: سروش
www.anythingbutipod.com

بستن

پرسش در انجمن

Ask a question

Narrow Search(19 matches)

You have to select between 2 and 5 items for comparison.
Showing 1-19 of 19